.
2009    10    21

THREE USES OF THE KNIFE nagrinės meno kritiką išplėstame lauke

artnews.lt

3uses

Internetinis šiuolaikinio meno žurnalas artnews.lt drauge su Šiuolaikinio meno centru bei Nacionaline dailės galerijos informacijos centru kviečia į antrąjį tarptautinių meno kritikų dirbtuvių THREE USES OF THE KNIFE, užsiėmimą šį penktadienį, spalio 23 d. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje.

Antroji dirbtuvių diena skirta temai „Meno kritika išplėstame lauke“. Šį kartą bus analizuojama šiuolaikinės meno kritikos situacija ir aptariami šiandien aktualūs klausimai. Šiose dirbtuvėse dalyvaus pripažinti meno kritikai bei kuratoriai Anders Kreuger (Švedija), Jan Verwoert (Nyderlandai) bei Vivian Rehberg (Prancūzija). Dienos pabaigoje įvyks apibendrinanti diskusija su dirbtuvių lektoriais ir dalyviais, kurią moderuos dailėtyrininkė ir kuratorė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė.

Rytinė diskusija, vedama Vivian Rehberg, Anders Kreuger bei Jan Verwoert,  bus skirta rašymo apie objektus (artefaktus) aptarimui: kaip kurti tekstą apie objektą, nepamirštant paties objekto bei kiti įvairūs aprašymo būdai. Šios diskusijos atspirties taškas – Nacionalinėje dailės galerijoje šiuo metu rodoma paroda „Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas 1945-1970“.
Prancūzų meno kritikė Vivian Rehberg publikuoja savo tekstus tokiuose žurnaluose kaip „Frieze“, „Artforum“ ir kt., yra Paryžiaus Parsons dizaino ir meno akademijos dėstytoja.  Pranešimu „Meno kritika meno istorijoje bei per meno istoriją“ ji atkreips dėmesį į meno istorijos ir meno kritikos santykį, jų rašymo skirtumus ir panašumus bei vienos kitai įtakas.
Švedų rašytojas, menotyrininkas, Malmės dailės akademijos direktorius ir Lundo parodų rūmų kuratorius Anders Kreuger kalbės apie mikropolitinį kuravimą ir rašymą. Atspirties tašku pasirinktas žymaus amerikiečių meno kritiko bei istoriko Michaelo Friedo tekstas apie vieno garsiausių XIX a. Vokietijos dailininkų Adolpho Menzelio tapybą. Suabejojus M. Friedo išplėstinių tapybos darbų aprašymų mikropolitiškumu, bus siekiam kritiškai pažvelgti į teoretiko naudojamą, dažnai konservatyvų, diskursą, ieškant jam alternatyvų ir kontekstualizuojant jį mikropolitinio kuravimo ir rašymo lauke.

Anders Kreuger taip pat pakvies į palyginamąją studiją, kurioje kartu su dirbtuvių dalyviais analizuos dviejų įtakingų meno kritikų Lynne Cooke bei Diedrich Diedrichsen recenzijas apie 53-iąją Venecijos bienalę. Parodų apžvalgų rašymui išliekant viena svarbiausių meno kritikos formų, minėtos recenzijos taps dviem iš trijų „peilio“ panaudojimo būdų pavyzdžių.

Olandų meno kritikas, kultūrologas, vienas iš žurnalo „Frieze“ redaktorių, Jan Verwoert savo paskaitoje „Neįmanoma autorystės galia“ iškels psichoanalitinį klausimą apie meno kritikos vaidmenį šiandien, aptardamas kritikos krizės reiškinį ir galios vaidmenų pasiskirstymą.

Renginys vyks anglų kalba.
Daugiau apie renginius:
THREE USES OF THE KNIFE – tarptautinės kūrybinės dirbtuvės bei seminarai meno kritikams. Į jas kviečiami pripažinti redaktoriai, rašytojai, meno kritikai, kultūrologai ir menininkai iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Olandijos, Švedijos, Lietuvos, Libano.
Tarptautinės dirbtuvės pavadintos pagal teatro teoretiko David Mamet knygą „Three Uses of the Knife“. Joje tyrinėjamas teatro ir gyvenimo santykis, išskirtinį dėmesį skiriant dramai kaip žanrui. Kūrybinių dirbtuvių meno kritikams siekis – naujai pažvelgti į šiuolaikinio meno kritikos žanrus, funkcijas, strategijas ir pergalvoti jos galimybes.
Trečiąją dirbtuvių dieną, lapkričio 6 d., penktadienį ŠMC skaitykloje  vyks vadinamieji „atvejo tyrimai“ (angl. case studies), kurių metu dirbtuvių dalyviai drauge su žymiais menininkais, dizaineriais, istorikais, rašytojais mėgins aptarti autentiškus, originalius rašymo būdus, teksto kaip meno ir meno kaip teksto tyrinėjimus. Joje dalyvaus britų rašytojas, knygų dizaineris, performansų menininkas Will Holder, Belfaste gimusi rašytoja, dėstytoja, redaktorė Maria Fusco, taip pat libanietis rašytojas, kino teoretikas bei video menininkas Jalal Toufic.
Ketvirtoji diena (lapkričio 20 d., NDG auditorija) supažindins su šiuolaikinio meno nagrinėjimo galimybėmis platesniuose kontekstuose: literatūroje, šiuolaikinėje psichoanalizėje, filosofijoje. Dirbtuvių metu bus siekiama atskleisti tarpdiscipliniškumo svarbą nagrinėjant šiuolaikinio meno procesus.  Šiuose užsiėmimuose dalyvaus filosofas, antropologas, filosofijos profesorius Gintautas Mažeikis, humanitarinių mokslų (filosofijos krypties) daktarė, knygų sudarytoja, vertėja Audronė Žukauskaitė, kultūros tyrinėtojas, Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų dėstytojas Artūras Tereškinas,  menotyros daktarė, Filosofijos, kultūros ir meno instituto darbuotoja, Erika Grigoravičienė bei vienas žymiausių Lietuvos meno kritikų, eseistas, Alfonsas Andriuškevičius. Dieną užbaigs apibendrinanti diskusija, kurią moderuos kuratorė ir meno kritikė Laima Kreivytė.

Visos dirbtuvės, išskyrus ketvirtąją dieną, vyks anglų kalba. Renginiai nemokami. Visą informaciją  apie THREE USES OF THE KNIFE, registraciją bei pasiruošimo dirbtuvėms medžiagą galite rasti internetinėje svetainėje:
www.3-uses-of-the-knife.lt